Krmivo pro psy neslouží jen k vyplnění prázdného žaludku vašeho psa. Domácí mazlíček z něj získává potřebné živiny a energii pro jeho optimální zdravotní stav. Dokonce bylo studiemi vědecky potvrzeno, že krmivo má největší vliv na kvalitu a délku života psa.
Krmivo pro psy se rozděluje na suché a vlhké krmivo. Největším rozdílem mezi nimi je obsah vlhkých přísad a/nebo vody. Nejběžnější forma při krmení psů je kombinace suchého a vlhkého krmiva, někteří majitelé mohou však preferovat jen jednu formu.
Suché krmivo - granule, sestávají z cca 90% sušiny a 10% mokrých přísad nebo vody. Jedná se o nejdostupnější a nejprodávanější krmivo hlavně kvůli jeho praktičnosti. Dá se snadno skladovat a dávkovat, a po otevření se rychle nezkazí.
Extrudace – Při vysoké teplotě a tlaku ze syrové směsi do granulované formy.
Pečení – Při menší teplotě a menším tlaku než při extrudaci, pomocí vaření a sušení syrové směsi v peci.
Lisování – Pomocí vysokého tlaku stisknutím surovin do granulované podoby. Lisování zachovává největší podíl použitých přírodních složek. Takové granule bývají většinou nejdražší.
Většinu optimální stravy psa by měly tvořit živočišné produkty. Psi dokáží získávat živiny i z obilovin, ovoce a zeleniny, tyto složky by však měly být zastoupeny v menším množství.
Maso je nejlepším zdrojem bílkovin, protože je pro psa nejpřirozenější a nejlépe stravitelné, přičemž alespoň 30 % živočišných bílkovin by tak mělo pocházet z masa. Nejčastěji jde o kuřecí maso, kachní, jehněčí, krůtí, králičí, hovězí, vepřové a ryby. Dále můžete v krmivech nalézt maso z jelena a divočáka, ale i méně známých druhů, jako je například sob, kůň, bizon či klokan. Velmi podstatné jsou také vnitřnosti, které jsou často výživnější než maso, proto by neměly chybět v jídelníčku psa.
I u tuků platí, že pes nejlépe využije a stráví tuky z živočišných zdrojů jako je např. tuk. rybí olej. Tuky jsou vynikajícím zdrojem esenciálních omega 3 a 6 mastných kyselin. Podporují fungování procesů v těle, zlepšují kůži a srst, a ve vnitřních orgánech rozpouštějí vitamíny.
Rýže, brambory, ovoce a podobně zastupují v krmivu sacharidy, a proto jsou výborným zdrojem energie pro psa. Zároveň obsahují vlákninu, která podporuje správnou funkci střev a dodává pocit sytosti.
Přirozeným zdrojem minerálů je zelenina a byliny. Kvalitní krmiva však obvykle obsahují i samostatné minerály v chelátové podobě. Vitamíny podporují metabolismus a minerály pomáhají budovat kosti a tkáně.
Výživové potřeby se mění v každém stadiu života psa, proto je třeba rozlišovat, zda se jedná o štěně, dospělého psa nebo seniora.
Pejsek je štěnětem do jednoho roku svého života a během tohoto období potřebuje krmivo pro štěňata zaměřené na zdravý vývoj. Obsahuje více kalorií s vyšším obsahem bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů.
Úkolem krmiva pro dospělé psy je udržovat zdravou váhu psa a optimální příjem živin. Obecně je dobrou volbou komplexní a vyvážené krmivo. U aktivních psů je zase vhodné krmivo s vyšší koncentrací bílkovin, vitamínů a minerálů.
Pes se stává seniorem přibližně mezi 7-9 rokem jeho života, v závislosti na plemeni. Starší psi bývají méně fyzicky aktivní a potřebují více odpočinku. Potřebují tedy přijímat lehké, méně kalorické krmivo pro starší psy a dostatek tekutin. K tomu se doporučují konzervy a kapsičky. Zároveň je třeba dbát na případná onemocnění nebo obezitu a vždy tomu přizpůsobit stravu.
- malá plemena
- střední plemena
- velká a maxi plemena.
Každé plemeno má jiné potřeby a zdravotní predispozice. Pokud má pes zdravotní problémy nebo jiné specifické potřeby, krmivo by je mělo zohledňovat. Mezi nejrozšířenější krmiva patří krmivo pro psy s nadváhou nebo pro psy po kastraci. Jejich denní dávka by měla obsahovat méně kalorií, aby psa zasytila, ale zároveň regulovala jeho váhu.
K dalším krmivům, které se řadí mezi nejprodávanější, patří bezobilninová krmiva. Prémiové značky krmiv bez obilovin potlačují obiloviny ve prospěch výživnějších ingrediencí.
Speciální kategorií krmiva pro psy jsou veterinární diety. Jedná se o krmiva navržená přesně na míru pro psy se zdravotními problémy. Vyvíjejí je veterináři s cílem prevence a léčby.