Rybářské navijáky

Rybářské navijáky jsou spolu s rybářským prutem jedním z nejdůležitějších doplňků, které jsou při rybaření nezbytné (pokud nechytáte s bičem). Spolehlivý rybářský naviják je nezbytný pro úspěch každého rybáře.

Zobrazit více arrow_drop_down

Hlavní funkcí navijáku je ukládání vlasce, což umožňuje lovit i na větší vzdálenost než s bičem. Samozřejmě je užitečný i při samotném chytání ryb.

 

Rybářské navijáky lze klasifikovat několika způsoby. Rozlišujeme navijáky středové (muškařské), multiplikátory a klasické smáčecí rybářské navijáky.

 

Muškařské navijáky se v moderní době používají pouze pro muškaření.

 

Multiplikátory se používají hlavně pro mořský rybolov nebo jako sumcové navijáky či navijáky s návnadou (trollingové multiplikátory).

 

Naviják na ryby se skládá z různých součástí. Klička slouží k pohonu navijáku při navíjení a lovu ryb. V cívce navijáku je uložen vlasec a spínač cívky pomáhá při nahazování nebo navíjení vlasce. Brzdový systém udržuje vlasec pod kontrolou při lovu ryb.

 

Rybářské navijáky se vyrábějí s různými brzdovými systémy. Rybářské navijáky s přední brzdou - obvykle trollingové navijáky - jsou oblíbené zejména u rybářů lovících na přívlač. Naopak navijáky se zadní a bojovou brzdou upřednostňují plavačkáři. Navijáky baitrunner (naviják s volnoběžnou brzdou) nebo kaprové navijáky používají především kapraři. Jsou však také oblíbeným typem pro ty, kteří loví dravé ryby na živou nástrahu.

 

U kaprařů jsou nejoblíbenější navijáky Shimano a Fox, které jsou mimořádně spolehlivé a kvalitní. Menší kaprové navijáky nebo větší rotační navijáky používají také feedraři, protože splňují požadavky na feederový naviják.

 

Navijáky Okuma mají v nabídce řadu univerzálních modelů a navijáky Delphin mají dobrý poměr ceny a kvality.

 

Modely navijáků jsou také číslovány podle velikosti. Nejmenší modely mohou mít označení 500 a největší až 10 000. Velikost navijáku je dána především kapacitou cívky, velikostí a výkonem.

 

Dalším důležitým parametrem je převodový poměr, např. 5,2:1, který udává, kolikrát se rotor otočí kolem své osy během jednoho otočení kličky.

sync
Načítání produktů ...