Gumové čluny mají mnoho výhod nejen pro rybáře, ale i pro ostatní milovníky vodních sportů. Největší výhodou nafukovacích člunů je jejich mobilita, protože k přepravě není potřeba přívěs nebo velké auto. Protože na rozdíl od tradičních dřevěných člunů lze nafukovací čluny vyfouknout a znovu nafouknout, průměrný nafukovací člun lze snadno přepravovat v kufru středně velkého auta. Člun ze skelných vláken takovou možnost nemůže nabídnout.
Nafukovací čluny jsou obvykle vyrobeny z vícevrstvého PVC, díky čemuž jsou odolné a mají dlouhou životnost. Tyto rybářské čluny mají konstrukci tvořenou 2 - 4 komorami, což výrazně přispívá k bezpečnosti. Pokud by se jedna z komor během používání vyprázdnila, ostatní komory budou nafukovací člun nadále udržovat na hladině. Díky komorám navíc nafukovací člun zůstává stabilní i v případě velkých vln. Na rozdíl od běžných plavidel je téměř nemožné jej převrhnout.
Nafukovací člun má komory vybavené bezpečnostními ventily, které zabraňují vyprázdnění člunu. Obecně mají tyto čluny uvnitř komor přetlakové ventily, které zabraňují "nafouknutí".
Gumové čluny mohou mít také spodní kýl, který umožňuje, aby člun zůstal stabilní a snadno sklouzl při použití motoru.
Gumové čluny Kolibri nebo čluny jiných výrobců mohou mít nafukovací nebo pevnou podlahu. Nafukovací podlaha je lehká, ale méně stabilní, zatímco pevná podlaha (lamelová nebo kovová) poskytuje větší stabilitu a pocit bezpečí. Gumové čluny jsou k dispozici v různých délkách, od 190 cm do 450 cm. Větší nafukovací čluny s motorem jsou vhodné na větší vody, zatímco menší nafukovací čluny se obvykle používají s veslem.