Pro lov sumců je nezbytný robustní sumcový prut s dostatečnou rezervou. Pokud se chystáte chytat velké ryby ve sladké vodě nebo dokonce v mořských podmínkách, musíte zvolit pruty na mořskou vodu nebo sumcové pruty.
Sumcové pruty lze rozdělit do různých kategorií podle jejich použití. Sumce můžete lovit pomocí přívlače, jigování, lovu na těžko, lovu na plavákem nebo na nástrahy.
Každý způsob lovu vyžaduje jiné pruty s odlišnými vlastnostmi. Sumci jsou jedni z našich nejtvrdších soupeřů, proto nepodceňujte vlastnosti sumcového prutu. Pro lov sumců z lodi postačí kratší sumcový prut o délce 1,80 až 2,10 metru.
Odhozovou zátěž je třeba volit podle velikosti nástrahy, přibližně. 70-150 g nebo i vyšší. Pro lov sumců ze břehu můžete použít sumcové pruty o délce 2,40-2,70 m a vrhací zátěž do 200 g, protože při lovu ze břehu budete muset být na ryby ještě tvrdší.
Pokud chcete lovit s nástrahou, musíte zvolit kratší sumcové pruty s délkou do 2 m, ale s vrhací zátěží kolem 200-250 g.
Při lovu ze břehu, na plavanou, na těžko nebo při přívlači se používají sumcové pruty o délce 2,40 až 3 m. Delší sumcové pruty umožňují lov na větší vzdálenosti a při přívlači je nezbytné, aby byl prut nakloněn v určité výšce, což zajistí úspěšné zaseknutí.
K lovu sumců lze použít i slabší pruty pro slanou vodu, stejně jako lze silný sumcový prut dobře využít při výpravách na moři. Mořské pruty jsou obvykle krátké, ale silné. Odhozová zátěž může být až 500 gramů.
Délka běžně používaných prutů pro mořský rybolov z lodi se také pohybuje kolem 2 metrů, jak je to běžné u sumcových prutů. Mořské pruty musí být také silné a nekompromisní, protože mořské ryby jsou v mnohem lepší kondici než naše sladkovodní druhy.